درگاه پرداخت الکترونیکی مشتریان

سامانه خدمات آنلاین لجستیک بندری توسط شرکت رهیاب رایانه گستر رونمایی شد.

سه شنبه, 3 آبان 1401 ساعت 13:08

سامانه خدمات آنلاین لجستیک بندری توسط شرکت رهیاب رایانه گستر رونمایی شد.

شرکت دانش بنیان رهیاب رایانه گستر، در راستای راهبردهای خود به منظور توسعه سامانه ­های مدرن لجستیک بندری، در پنجمین نمایشگاه حمل‌و‌نقل، لجستیک و صنایع وابسته از سامانه خدمات آنلاین لجستیک بندری رونمایی کرد. این سامانه که در حال حاضر اولین و تنها سامانه خدمات آنلاین و غیرحضوری در حوزه خدمات بندری است و در واقع، بخشی از طرح جامع سامانه لجستیک بندری محسوب می‌شود.

سامانه خدمات آنلاین کنسول می‌تواند خدمات مناسبی به صاحبان کالا و ترمینال‌های کانتینری به عنوان ذی‌نفعان اصلی ارائه کند و باعث افزایش رضایت مشتریان، کاهش هزینه های ارائه خدمات، و سهولت دسترسی به خدمات بندری گردد. در این مراسم، آقای مهندس ضیاء ظریفی مدیر عامل شرکت رهیاب رایانه گستر و خانم مهندس نیلوفر قائم مقامی عضو هیات مدیره و معاون سامانه ­های لجستیکی این شرکت، با ارائه توضیحاتی این سامانه را به مهندس رستم قاسمی وزیر راه و مهندس صفائی مدیر کل سازمان بنادر و دریانوردی معرفی کردند.
نیلوفر قائم مقامی درباره این سامانه چنین توضیح داد: «سامانه خدمات آنلاین لجستیک بخشی از طرح جامع لجستیک بندری است که با هدف تکریم ارباب رجوع و به منظور بهبود و ارتقای کیفی خدمات، با ارائه خدمات غیرحضوری به صاحبان کالا طراحی و پیاده سازی شده است.»
قائم‌مقامی در ادامه نیز گفت: «این سامانه موجب کوتاه شدن فرایندها، به حداقل رساندن مصرف کاغذ و سرعت بخشیدن به کار و مهم‌تر از همه کاهش هزینه‌های مرتبط می‌شود و در کلیه بنادر کشور قابل استفاده خواهد بود.» ایشان همچنین اظهار کردند بخش‌های دیگر از طرح جامع لجستیک بندری نیز به تدریج و پس از دریافت تاییدیه نهاد‌ها و ارگان‌های مربوطه مثل سازمان بنادر و دریانوردی رونمایی و راه‌اندازی خواهد شد.

مدیران شرکت تایدواتر خاور میانه در پایان از وزیر و معاونانش خواستار حمایت و پشتیبانی در راستای تولید این سامانه شدند تا به بهترین شکل عملیاتی و اجرایی شود و به هدف خود برسد.

در قانون برنامه ششم توسعه، احکام متعددی در زمینه توسعه فاوا به ویژه در حوزه دولت الکترونیک و حفظ یکپارچگی شبکه ملی اطلاعات، الکترونیکی کردن تمام فرآیندها و خدمات، قابلیت الکترونیکی و تکمیل بانک‌های اطلاعاتی و همچنین توسعه استقرار خزانه‌داری الکترونیکی و اصالت بخشیدن به اسناد الکترونیکی صادر شده است. ماده ۶۸ قانون برنامه ششم مشتمل بر ۱۰ بند به‌طور خاص در حوزه کاربردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات به مواردی پرداخته است که به توسعه دولت الکترونیک و هرچه بیشتر الکترونیکی شدن فرآیندهای سنتی کمک می‌کند. در این برنامه دولت مکلف شده تمهیدات لازم برای کاهش حداقل ۵/ ۱۲ درصد سالانه از مراجعه حضوری به دستگاه‌های اجرایی و دستیابی به حداقل ۵/ ۷ درصد رشد سالانه الکترونیکی کردن معاملات و تجارت کالا و خدمات کشور و ۱۰ برابر کردن محتوای مناسب دیجیتال را فراهم کند. بر این اساس، می توان ادعا نمود که این اقدام شرکت رهیاب رایانه گستر، می­تواند اقدامی موثر در راستای کاهش مراجعه حضوری به دستگاه­های اجرایی و دستیابی به اهداف تعیین شده در قانون برنامه ششم توسعه در حوزه دولت الکترونیکی نیز باشد.